PrEP HIV

Dbaj o bezpieczeństwo swoje i Twojego partnera

Wirus HIV to jedno z największych zagrożeń związanych z aktywnym życiem seksulnym. Poziom wiedzy specjalistów i społeczeństwa jest coraz wyższy, jednak liczba osób zakażonych HIV stale rośnie. Na świecie i w Polsce w każdym roku odnotowuje się coraz więcej zakażeń HIV. Trzeba pamiętać, że nieleczone zakażenie HIV prowadzi do śmierci.

Jak można się zakazić wirusem HIV?

Pęknięta prezerwatywa

Kontakt z krwią

Kontakt przez matkę

Kontakt seksualny

Najczęstszą drogą zakażenia wirusem HIV są kontakty seksualne. Niezależnie od rodzaju kontaktu seksualnego (analny, waginalny, oralny) niezastosowanie prezerwatywy wiąże się z ryzykiem zakażenia.

Działaj profilaktycznie – możesz uniknąć ryzyka zakażenia HIV przyjmując PrEP

Kontakt z krwią

Ryzyko zakażenia HIV istnieje podczas transfuzji krwi i produktów krwiopochodnych, przeszczepiania narządów i tkanek, czy używania niesterylnych sprzętów podczas zabiegów medycznych i kosmetologicznych przerywających ciągłość naskórka. Szczególną uwagę trzeba też zwrócić na używanie niesterylnych strzykawek przez osoby zażywające dożylnie narkotyki.

Kontakt przez matkę

Ostatnią grupą sytuacji niosących ze sobą ryzyko zakażenia HIV jest przeniesienie wirusa z matki na dziecko. Dotyczy to zarówno życia płodowego, porodu jak i karmienia piersią przez matkę zakażoną wirusem.

N=N

NIEWYKRYWALNY=NIEZAKAŻAJĄCY

Zasada N=N oznacza, że osoba, która przez co najmniej 6 miesięcy ma niewykrywalną wiremię, nie zakaża drogą kontaktów seksualnych

(ang. U=U: Undetectable = Untransmittable)

Pigułka, która uratuje Twoje zdrowie

PrEP – profilaktyka przedeskpozycyjna

To stosowanie leków antyretrowirusowych, które eliminują wirus, zanim zdąży on zagnieździć się w organizmie. Profilaktyczne zażywanie leków może znacznie zmniejszać ryzyko zakażenia wirusem HIV.

Co to jest PrEP?

Leki PrEP to dwie substancje emtrycytabina i tenofowir.

Jak działa PrEP?

Działanie leków polega na hamowaniu przedostania się wirusa przez śluzówki w trakcie kontaktu seksualnego. Mówiąc inaczej, wirus jest blokowany i nie jest w stanie zakazić organizmu osoby niezakażonej.

Ile trwa kuracja?

Prewencję powinno się kontynuować tak długo, jak długo utrzymuje się ryzyko zakażenia HIV.

Jak przyjmować PrEP?

W ramach leczenia należy stosować doustnie fumaran dizoproksylu tenofowiru [300 mg] z emtrycytabiną [200 mg] w pojedynczej dawce dobowej z posiłkiem. Bardzo istotne jest regularne przyjmowanie leków oraz spożywanie ich zawsze z posiłkiem.

Kiedy należy stosować PrEP?

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS PrEP powinna być stosowana u osób dorosłych o zwiększonym ryzyku nabycia zakażenia HIV.

Zwiększone ryzyko występuje jeśli podejmujesz ryzykowny kontakt seksualny z osobą zakażoną HIV lub osobą o nieznanym statusie serologicznym, która nie używa konsekwentnie prezerwatyw lub jeśli używasz narkotyków dożylnie.

Ryzyko zakażenia wirusem HIV może się zwiększyć jeśli:

Czy PrEP ma jakieś skutki uboczne? Czy muszę stosować profilaktykę pod okiem lekarza?

dr n. med. Joanna Kubicka

PrEP, tak jak każde lekarstwo, może wywoływać skutki uboczne, dlatego bardzo ważne jest, aby wprowadzać leki wyłącznie pod kontrolą lekarza.
W trakcie terapii lekarz monitoruje nasze zdrowie pod kątem występowania możliwych skutków ubocznych, np. zaburzenie funkcji nerek.

Przed włączeniem leczenia preparatami PrEP, a także już w trakcie terapii kontrolowane są funkcje pracy nerek, funkcje wątroby oraz innych narządów.

Dr n. med. Joanna Kubicka
joanna
joanna

Chcę zacząć przyjmować PrEP. Co muszę zrobić?

  1. wykonać badanie serologiczne anty-HIV/p24
  2. wykluczyć chorobę retrowirusową
  3. zweryfikować prawidłową pracę nerek
  4. wykluczyć zakażenie HBV, a w razie konieczności zaszczepić się
  5. wykonać diagnostykę innych zakażeń przenoszonych drogą płciową, w tym HCV

Nie podnoś statystyk. Bądź świadom ryzyka.

ponad
6000
osób każdego
dnia na świecie
zakaża się HIV
ponad
24000
zarejestrowanych
zakażeń w Polsce
(do grudnia 2021 roku)
ponad
0 %
Polaków
zakażonych HIV
nie wie o tym

Dowiedz się więcej

Tak! Na polskim rynku w tej chwili mamy preparaty różnych firm, które oferują profilaktykę w zakresie HIV. Leki są dostępne w aptekach na receptę, w różnych zakresach cenowych.

W 2015 r. pierwszy raz ogłoszono wyniki badań, z których wynikało, że profilaktyczne przyjmowanie PrEP zmniejsza liczbę zakażeń aż o 86%. Nieco później okazało się, że wśród badanych w Stanach Zjednoczonych 657 osób przyjmujących profilaktycznie przez 2,5 roku PrEP nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia wirusem HIV. Takie wyniki badań wskazują, że przyjmowane profilaktycznie leki z emtrycytabiną i tenofowirem chronią przed zakażeniem HIV.

Koniecznie zrób test. To tylko kilka minut. Nie trzeba być na czczo. Nie trzeba podawać swoich danych. Jeśli już będziemy pewni, że mamy status HIV ujemny, możemy rozpocząć przygotowania do profilaktyki preparatami PrEP.

Bardzo ważne jest, żeby lek, który przyjmujemy pochodził z oficjalnej, legalnej apteki, z pewnego źródła i był produkowany w legalnej fabryce podlegającej odpowiednim przepisom prawa. Jeśli ktoś chce nam udostępnić leki, których używa lub zastanawiamy się nad kupnem leków z zagranicy, warto pamiętać, że wiąże to się z ryzykiem i może zaszkodzić naszemu zdrowiu i bezpieczeństwu.

W przypadku zakończenia PrEP należy wykluczyć zakażenie HIV badaniami serologicznymi. Ostatnie badanie powinno być wykonane po upływie 6 miesięcy od ostatniej dawki.